Regiewijzers

Samen sterk door gemeenschappelijk belang

Een terugblik

Terugblik Regiewijzers Event 2025

Op woensdag 18 juni 2025 was het zover: ons tweede Regiewijzer Summer Event met als thema “Samen sterk door gemeenschappelijk belang”. Net als vorig jaar vond het plaats in het sfeervolle Oud Ade aan het Vennemeer.

Dit event bouwde voort op ons eerste Summer Event, dat in het teken stond van “De kracht van partnership”. Tijdens die bijeenkomst concludeerden we dat een van de vijf succesfactoren voor goed partnership het hebben van een gemeenschappelijk belang is, oftewel: een duidelijke win-win.

Dit inzicht vormde de inspiratie voor het thema van dit jaar: Wat betekent 'samen sterk' in de praktijk, en hoe bepaal je dat gezamenlijke belang? Een vraag die naadloos aansluit op de verdere ontwikkeling van ons Samen-model: Samen Sturen, Werken en Leren.

Ons model vertoont bovendien veel overeenkomsten met de visie uit het boek “Samensturing” van Rianca Evers-den Ouden, oprichter van de Samensturingsacademie. Zij zou oorspronkelijk de keynote verzorgen, maar moest helaas afzeggen wegens ziekte. Gelukkig sprongen Marcel Herwegh en Alex van Well van TGSC bij en namen zij een deel van het programma op zich , een prachtig voorbeeld van de kracht van partnership!

Een middag vol inzichten en samenwerking

Rond 14.00 uur opende Ronald namens Regiewijzers de middag. Hij verwelkomde de ruim veertig deelnemers en lichtte toe waar Regiewijzers voor staat. Hij benadrukte het belang van 'Samen' in onze werkwijze: Samen Sturen, Werken en Leren. Daarbij sloot hij aan op het Samensturingsmodel van de academie.

Aan de hand van een aantal principes uit dit model:
  • Definieer beslisruimte en verantwoorde kaders;
  • Binnen die kaders beslis je samen met de mensen die het aangaat;
  • Maatwerk per team;
  • Practice what you preach;
gingen de deelnemers in groepen aan de slag met een fictieve praktijkcase. Het doel: gezamenlijk een gemeenschappelijk belang formuleren.

Na levendige discussies presenteerden de groepen hun inzichten plenair. De conclusie: het formuleren van een gemeenschappelijk belang is een proces dat tijd en wederzijds begrip vraagt.

Van samen sturen naar samen werken

Daarna nam Marcel Herwegh van TGSC het stokje over en stond het onderdeel Samen Werken centraal. Hoe zorg je ervoor dat het gemeenschappelijk belang ook daadwerkelijk centraal blijft in de samenwerking? Essentieel hierbij zijn duidelijke kaders, heldere verantwoordelijkheden en de juiste mensen op de juiste plek.

De deelnemers gingen opnieuw in groepen aan de slag met de opdracht: hoe organiseer je het werken aan het gemeenschappelijk belang? De terugkoppeling bracht belangrijke inzichten: vertrouwen, openheid en transparantie zijn cruciaal. En het blijkt best een uitdaging om de juiste governance in te richten , wie spreekt met wie over wat?

Reflectie en samen leren

Enkele mooie leermomenten:
  • Neem de tijd om het gemeenschappelijk belang te benoemen en te delen;
  • Bewustwording van ieders deelbelang is essentieel;
  • Reflecteer regelmatig en durf een stap terug te doen als dat nodig is;
  • Zorg voor een gedeeld begrip van begrippen en definities;
  • Benoem ook het eigen belang, wees transparant;
  • Verbinding is de sleutel tot samenwerking.

Op de vraag “Wat neem je mee uit deze middag?” antwoordden veel deelnemers dat het bewustzijn rond het belang van een gezamenlijk doel sterk gegroeid is – en dat er op dat vlak nog veel te doen is binnen ketensamenwerkingen. Toen gevraagd werd wie het een geslaagde middag vond, gingen alle handen de lucht in!

Ronald sloot de bijeenkomst af en overhandigde iedereen een symbolische Regiewijzers puzzel , als herinnering aan het samen zoeken naar blijvende verbetering in samenwerking.

In de namiddagzon werd er onder het genot van een Burger en Borrel nog lang nagepraat.

We kunnen terugkijken op een zeer geslaagd evenement. Samen zijn we weer meer “Regiewijzer” geworden!